33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Вучиќ од Брисел: Помина времето на притисок врз слободните независни држави

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по пристигнувањето на Самитот на ЕУ изјави дека дошол во Брисел да разговара со европските пријатели за иднината на Србија и регионот.

На прашањето што очекува од денешната средба, тој одговорил „ништо“, а за тоа дали се плаши да дојде во Брисел, како што тврдеа некои, рече дека поминале времиња кога некој може со притисок да уценува слободни и независни држави, пишуваат српските медиуми.

„Дојдовме овде кај пријател. Верувам во европската иднина на Србија и на Западен Балкан. Ќе се бориме заедно на тој пат, почитувајќи се себеси и верувајќи дека заедно можеме многу. Тоа дека сме исплашени и многу мали а некои се многу големи, тоа се приказни за мали деца“, изјавил тој.

Сакаме брзо да развиваме пријателски и братски односи. Верувам дека ќе бидеме заедно и на европските и на сите други патишта“, нагласил Вучиќ.

Кажал дека утрово разговарал со македонскиот премиер Димитар Ковачевски, а на прашањето што мисли за билатерализацијата на преговарачкиот процес, посочил дека тоа и е направено на Србија со Приштина, со добивањето на поглавјето 35.

„Не можам да кажам дека Ковачевски е среќен, ќе видиме што ќе биде“, додал тој.

Тој посочил дека Северна Македонија е братска и пријателска земја за Србија и дека се што се чувствува во Скопје е како да се чувствува во Белград“.

На прашањето на медиумите од регионот дали очекува критики на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брисел за невоведувањето санкции кон Русија, Вучиќ изјавил дека има подготвен одговор на тие критики и кажал дека Србија седи на своето столче.

Можеби ќе ве интересира

Анкета во Србија: Вучиќ е попопуларен од Путин за само еден отсто

M T

Вучиќ: Приштина подготвува општ напад на северот на Косово од 1. октомври

M T

Петровска на министерски состанок на НАТО во Брисел

M T

Вучиќ денес ќе положи заклетва за вториот претседателски мандат

M T

Шолц му честиташе на Вучиќ за реизборот за претседател на Србија

M T

Вучиќ: Украина и земја на ЕУ шират лажни дојави за бомби во српските авиони

M T