16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет

Немојте да мислите дека пандемијата заврши: Еве кога не очекуваат нови бранови

„Немојте да мислите дека пандемијата на КОВИД се повлекува. Може да се развие и да стане посериозна“, предупредија експертите оваа недела.

BA.4 и BA.5 се најновите подваријанти на многу заразната варијанта омикрон и се чини дека имаат некои карактеристики што би можеле да претставуваат нов бран на КОВИД.

Овие под-опции беа означени како „загриженост“ на крајот на минатиот месец. Тие првпат беа откриени во Јужна Африка во јануари. Тие се повеќе се појавуваат во САД денес, а американските центри за превенција на болести во вторникот соопштија дека BA.4 и BA.5 сега сочинуваат 21 процент од случаите на КОВИД на национално ниво.

„Се чини дека овие две подваријанти се подобри во избегнувањето на заштитата од вакцини и имунитетот од претходни инфекции“, велат експертите.

Многу сум загрижен“, изјави д-р Грегори Поланд, шеф на истражувачкиот тим за вакцини во клиниката Мајо.

Експертите велат дека способноста на BA.4 и BA.5 да избегнуваат слоеви на заштита ги прави поверојатни реинфекции, што може да доведе до втор бран на вируси.

Дали BA.4 и BA.5 можат да предизвикаат потешки форми на болеста?

Севкупно, варијантата омикрон произведе поблага форма на болеста од претходните варијанти како алфа и делта. Тоа е затоа што омикронот првенствено влијае на горниот респираторен тракт, предизвикувајќи симптоми слични на настинки или алергии, наместо да се смести во белите дробови, што ги направи раните варијанти толку смртоносни.

Но, оваа недела е објавено истражување од Универзитетот во Токио кое сугерира дека подваријантите BA.4, BA.5 и BA.2.12.1 можеби еволуирале за повторно да ги таргетираат клетките на белите дробови наместо ткивото на горните дишни патишта, што ги прави слични на алфа или делта.

„Нашето истражување сугерира дека ризикот од овие варијанти, особено BA.4 и BA.5, за глобалното здравје е потенцијално поголем од ризикот од оригиналниот BA.2“, рече водечкиот автор на студијата Ке Сато.

Здравствените експерти велат дека BA.4 и BA.5 не предизвикуваат потешка болест од другите форми на омикрон, а вакцините и бустер дозите продолжуваат да обезбедуваат силна заштита од сериозни форми на болеста. Но, невакцинираните луѓе се ранливи, а континуираната способност на вирусот да мутира значи дека пандемијата не е завршена.

Можеби ќе ве интересира

Речиси еден милион луѓе во локдаун во Вухан поради четири случаи на ковид

M T

Раководителот на СЗО за Европа: Забрзајте ја вакцинацијата и воведете маски

M T

Вознемирувачки резултати од студија на мозоци на луѓе кои имале тешка форма на КОВИД

M T

ЕМА: Нов бран на ковид во голем број земји во Европа

M T

Комисија за заразни болести: Зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид 19 за 65.8% во однос од минатата недела

M T

Доктор Фаучи е позитивен на Ковид-19

M T