32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Новиот претседател на Колумбија: Имав пријателски разговор со Бајден

Густаво Петро, ​​кој победи на претседателските избори одржани во Колумбија на 19 јуни, рече дека имал пријателски разговор со американскиот претседател Џо Бајден.

– На патот кон поинтензивни и нормални дипломатски односи имав многу пријателски разговор со претседателот на САД Бајден. Истакна и „поеднаков однос во корист на двата народа“ – напиша Петро на Твитер, во коментар на телефонскиот разговор со Бајден.

Од друга страна, колумбискиот претседател Иван Дуке (Дук) на Твитер му ја честиташе изборната победа на Питер.

– Како Колумбијци излеговме на избори, ги кажавме нашите ставови и првото нешто што мора да се прифати за одбрана на демократијата е народниот дискурс. Ја изразив мојата поддршка за транспарентна и ефикасна транзиција – рече Дуке.

Обраќајќи им се на своите поддржувачи на изборната ноќ, Петро рече:

– Време е да разговараме со американската влада. Предлагам сите влади на Северна и Јужна Америка да седнат и да разговараат за да се забрза енергетската транзиција.

Во вториот круг од претседателските избори одржани во Колумбија на 19 јуни, левичарскиот кандидат на Коалицијата на историскиот пакт Петро победи во трката за претседател на земјата со 50,46 отсто од гласовите.