17.8 C
Скопје
2. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет Во тренд...

Песков: Двајцата заробени Американци ќе одговараат за злосторствата што ги направија

Русите заробија двајца Американци во Украина, ги „загрозувале“ руските војници и би требало да бидат „одговорни за тие злосторства“.

Ова го изјави портпаролот на Кремљ – Дмитриј Песков во интервју за „Ен-би-си њуз“.

Официјален Кремљ првпат ги коментираше случаите на Александер Друке и Енди Хујнх – американски воени ветерани.

„Тие се платеници и беа вклучени во нелегални активности на територијата на Украина. Учествуваа при пукање и гранатирање на нашиот воен персонал. Ги загрозија нивните животи. Би требало да одговараат за тие злосторства што ги извршија. Тие злосторства мора да се истражат“ – вели Песков.

Кога доби прашање какви злосторства извршиле, тој признал дека нивните конкретни дела сè уште не се познати, но според неговите зборови, нема да бидат опфатени со Женевските конвенции за постапување со воени заробеници.

„Тие не се во украинската војска, па не подлежат на Женевските конвенции“ – одговори Песков.

Можеби ќе ве интересира

Песков: Ќе побараме нови пазари и така ќе ги заобиколиме санкциите на злато

M T

Песков: Нема да носиме избрзани одлуки околу Калининград, се надеваме на најдоброто, се подготвуваме за најлошото

M T

Песков: Планираме да ги издржиме санкциите и да ја завршиме целта во Донбас

M T

Песков: Путин не одби средба со Зеленски, го чека текстот на договорот

M T

Лавров: Американците сакаат да ја контролираат Европа

M T

Песков: Загрижени сме затоа што САД ги зголемува тензиите

M T