33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Зеленски: Русија ќе ги интензивира нападите следната недела

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека очекува Русија да ги интензивира нападите врз таа земја, бидејќи Киев ја чека одлуката на Европската Унија дали ќе и додели статус на земја кандидат за членство во ЕУ.

„Очигледно треба да се очекува Русија да ги интензивира непријателските активности следната недела“, рече Зеленски во своето видео обраќање.

Тој додаде дека Русија нема да биде агресивна само кон Украина, туку и кон другите европски земји, наведува британската агенција.

Можеби ќе ве интересира

Русија воведе санкции за сопругата и ќерката на Бајден

M T

Шолц: Односите со Русија не можат да се вратат во состојба пред нападот на Украина

M T

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

M T

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

M T

Зеленски побара од Г7 системи за противвоздушна одбрана и санкции против Русија

M T

Јапонија најави проширување на санкциите кон Русија, ќе им го замрзне имотот на 70 компании и поединци

M T