7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

По коронавирусот, цревна болест се појавила во Северна Кореја

Северна Кореја испрати медицински тимови и епидемиолошки истражители во провинција која се бори со појава на цревни болести, објавија државните медиуми.

Најмалку 800 семејства кои страдаат од она што Северна Кореја го нарече само „акутни епидемии на цревни инфекции“ досега добиле помош во провинцијата Јужен Хвангхае, која се наоѓа на околу 75 милји јужно од главниот град Пјонгјанг, јавува Си-Ен-Ен.

Новата болест, како што стои во написите, ја оптоварува изолираната земја бидејќи се бори со хроничниот недостиг на храна и брановите на коронавирус.

Државната новинска агенција во неделата детално ги претстави превентивните напори, вклучително и карантин, интензивен скрининг за сите жители и посебен третман и следење на ранливите групи како што се децата и постарите лица.

Рју Јонг Чол, службеник задолжен за итни епидемиолошки работи во Северна Кореја, ги предупреди гледачите на државната телевизија во понеделникот дека болестите може да се шират преку предметите на заразените луѓе, храната и пијалоците.

Строгата изолација на пациентите е важна за да се спречи нејзиното ширење, рече тој.

Националниот „Тим за брза дијагноза и третман“ работи со локалните здравствени службеници и се преземаат мерки за да се осигура дека земјоделството нема да биде нарушено во клучната земјоделска област, соопштила државната новинска агенција.

Исто така, се вршат работи на дезинфекција, вклучително и канализација и друг отпад, со цел да се осигура безбедност на водата за пиење и домаќинствата, се наведува во извештајот.

Веста за епидемијата пристигнува додека Северна Кореја продолжува да се бори со коронавирусот, или како што го нарекуваат „случаи на треска“.

Агенцијата објави уште 19.310 нови случаи на треска во неделата, без детали за тоа колку од тие пациенти биле позитивни на коронавирус.

„Ентеричната епидемија“ може да се однесува на заразни болести како што се тифус, дизентерија или колера.

Можеби ќе ве интересира

Нови 75 позитивни на коронавирус, пријавени се 2 починати лица

M T

Објавени нови истражувања за потеклото на коронавирусот

M T

Бајден се уште закрепнува од коронавирусот, вели дека се чувствува добро

M T

СЗО: Oчекуваме висока бројка на заразени со коронавирус во текот на летото во Европа

M T

ФДА: Вакцината против коронавирус безбедна за деца од шест месеци

M T

Во Турција од денеска без негативен тест за коронавирус

M T