33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Десетици загинати во поплавите во Бангладеш и Индија

Најмалку 59 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето и удари од гром за време на силните монсунски бури во Бангладеш и Индија, а милиони луѓе се блокирани, додека работниците на итната помош се борат да стигнат до најсиромашните, пренесуваат агенциите.

Метеоролозите предупредуваат дека во следните неколку дена се очекува влошување на временските услови и поголеми поплави, а официјални лица од владата на Бангладеш оваа ситуација ја опишуваат како најлоша во таа земја од 2004 година, пренесува Би-би-си.

Континуираните дождови во текот на изминатата недела поплавија огромни делови од североисточниот дел на Бангладеш, а ситуацијата е влошена од истекувањето на дождовницата од планините во соседна Индија.

Училиштата се претворени во импровизирани засолништа, а воени трупи се распоредени да ги евакуираат домаќинствата отсечени од соседните заедници поради зголеменото ниво на водата и поплавите.

Во државата Асам во соседна Индија, повеќе од 1,8 милиони луѓе беа погодени од поплавите по петдневни непрестајни дождови.

Можеби ќе ве интересира

Воз во САД излета од шините, три лица се загинати а најмалку 50 се повредени

M T

Поплави во Турција по обилните врнежи и дождови

M T

Се урна руски воен транспортен авион има најмалку четворица загинати

M T

Пукање во фабрика во САД, има загинати

M T

Големи поплави во централна Кина, загинаа најмалку 10 лица

M T

Поплави во Бразил: Најмалку 56 лица го загубија животот

M T