33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Борел: Руската блокада на извозот на жито е воено злосторство

Блокадата на Русија на извозот на милиони тони украинско жито е воено злосторство, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешни работи Жозеп Борел.

Ја повикуваме Русија да ги деблокира пристаништата. Незамисливо е милиони тони пченица да останат блокирани во Украина, додека луѓето во останатиот дел од светот да страдаат од глад“, го цитира Ројтерс европскиот министер за надворешни работи.

„Ова е вистинско воено злосторство, па не можам да замислам дека ќе трае долго“, рече тој по пристигнувањето на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

Можеби ќе ве интересира

Првиот брод со жито го напушти пристаништето во Берџанск

M T

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

M T

Украински парламент: Русите ни украдоа 500 илјади тони жито

M T

Маричиќ-Бирн: Блокадата штети на целиот регион и е против интересите на ЕУ

M T

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

M T

Украина ја обвини Русија дека украла 600.000 тони жито

M T