33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Во Франција денес се одржува вториот круг од парламентарните избори

Французите денеска по четврти пат во последните два месеци излегуваат на гласање за да изберат пратеници во вториот круг од парламентарните избори.

Право на глас имаат околу 48,5 милиони граѓани, а резултатите ќе бидат објавени по затворањето на гласачките места во 20 часот по париско време, објави „Франс 24“.

Според истражувањето на агенцијата Елаб, коалицијата на шефот на државата Емануел Макрон „Заедно“ би можела да освои меѓу 255 и 295 места во собранието, кое има 577 места, а левичарската коалиција „Нова народна еколошка и социјална унија“ (НУПЕС) на Жан-Лук Меланшон меѓу 150 и 200 пратенички места, што е голем скок во споредба со претходните избори.

Над 25 милиони регистрирани гласачи, или 52,49 отсто од вкупниот број, избраа да не излезат на гласање во првиот круг од парламентарните избори, кој заврши минатата недела.

Конечните резултати ќе зависат од тоа дали ќе биде зголемена излезноста во вториот круг.

Демографските податоци за излезноста на гласачите имаат тенденција да имаат корист за Макрон и неговата централно-десничарска коалиција „Заедно“, додека неговите главни ривали, широката левичарска коалиција НУПЕС и екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен генерално се поранливи кога е во прашање излезноста бидејќи тие зависат од поддршката на младите и работничката класа.

За прв пат по 25 години, достигнувањето на таа бројка ќе биде вистински предизвик за коалицијата на францускиот претседател Емануел Макрон.

Во телевизискиот говор во вторникот, Макрон апелираше до гласачите дека е во интерес на нацијата да му се даде „цврсто мнозинство“ во Долниот дом во овие тешки времиња.

„Нема да има ништо полошо од додавање француски неред на глобалниот неред“, рече Макрон.

Кога станува збор за „Националниот собир“ на лидерката на крајната десница Марин Ле Пен, нејзината партија треба да освои повеќе од доволно пратенички места за да формира пратеничка група за прв пат од 1986 година.

Агенцијата за истражување на јавното мислење Ипсос-Сопра Стериа наведе дека екстремната десница Марин Ле Пен може да освои 20 до 45 места, во споредба со осум во 2017 година.

Според истражувањето на агенцијата Елаб, коалицијата на Макрон „Заедно“ би можела да освои меѓу 255 и 295 места, а коалицијата НУПЕС меѓу 150 и 200 места, што е голем скок во однос на претходните избори.

Временските услови исто така може да бидат фактор кога станува збор за излезноста на гласачите, бидејќи Франција беше погодена од рекорден ран топлотен бран.

Француската метеоролошка служба предупредува на температури кои досега не биле забележани во јуни во Франција.