33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет

Колку македонски државјани биле убиени на боиштата во Украина?

Руското Министерство за одбрана објави список на странски платеници кои се борат во Украина, а според тие информации досега 79 македонски државјани заминале да се борат, а 21 од нив загинале.

Русите тврдат дека има убиени македонски државјани кои се бореле за Украина, а 19 веќе ја напуштиле земјата , додека на боиштата се активни уште 39 лица.

Од европските земји, според руските извори, најмногу се присутни платеници од Полска – 1831, пред Романија со 504 и Велика Британија со 422.