32.8 C
Скопје
25. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет Во тренд...

Британското разузнавање: Целта на Русија е да го опколи Северодонецк

Во најновиот разузнавачки извештај за војната во Украина, британското Министерство за одбрана наведува дека Русија најверојатно во последните 48 часа повторно се обидува да напредува јужно од украинскиот град Изјум.

Целта на Русија е да навлезе подлабоко во регионот на Доњецк и да го опколи градот Северодоњецк од север.

Во него се додава дека доколку заробените цивили во Северодоњецк не ја прифатат понудата да излезат преку коридорот отворен од руските сили, Русија најверојатно ќе бара оправдување за помалку да прави разлика меѓу цивилите и украинските воени цели во областа.