32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Зеленски: Одбраната на Украина важна за безбедноста на Европа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика обединета Европа, нејзините источни партнери и земјите од Западен Балкан да се справат со, како што рече, руската агресија против Украина, чија одбрана, според него, е од суштинско значење за безбедноста на сите во Европа.

„Сега е историски момент за Европа и европската безбедност, кога секој треба да одлучи што е Европа и каква ќе биде Европа во иднина. Дали ќе биде слободна како што е сега? Дали ќе биде безбедна како што се користат повеќето Европејци ќе биде социјално и економски развиен и што ќе ги инспирира општествата надвор од неговиот континент“, рече Зеленски во видеообраќањето пред учесниците на Преспанскиот форум во Охрид во четвртокот.

– Ова е најстрашниот воен предизвик за Украина и на 113. ден се браниме од амбициите на Русија да го уништи украинскиот народ и култура, изјави Зеленски.

Можеби ќе ве интересира

Медведев: Одлуката за операцијата во Украина беше тешка, но добро осмислена

M T

Првата дама на Украина: Многумина се подготвуваа за спринт, сега се борат на маратон

M T

Џонсон: Ако Путин беше жена немаше да ја нападне Украина

M T

Нови напади во Украина, гаѓан е Николаев, тројца загинати во Очаков

M T

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

M T

Зеленски побара од Г7 системи за противвоздушна одбрана и санкции против Русија

M T