27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Зеленски: Кандидатскиот статус за ЕУ ​​нè носи чекор поблиску до победата

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се огласи за препораката на Европската комисија Украина да стане кандидат за членство во Европската Унија.

Зеленски најави дека тоа ќе го доближи до победата. Тој се заблагодари на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен за историската одлука и додаде дека очекува позитивен резултат од Комисијата следната недела.

Се очекува лидерите на 27-те земји членки на ЕУ да разговараат за препораката на Комисијата на самитот следната недела во Брисел.