17.8 C
Скопје
2. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Песков: Планираме да ги издржиме санкциите и да ја завршиме целта во Донбас

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави за Си-Ен-Ен дека Русија планира да ги издржи западните санкции и да ја заврши својата цел во регионот Донбас во источна Украина.

Одговарајќи на прашањето за намерата на Русија да окупира делови од украинските територии во Одеса, Харков и Херсон, Песков рече дека одлуката ќе зависи од „волјата на локалното население“.

„Цел број еден е да се заштитат жителите на Донбас и Луганск од оние кои моментално го гранатираат Доњецк и убиваат цивили таму, а тоа го прават во последните осум до девет години“, рече портпаролот на Кремљ.

Можеби ќе ве интересира

287 санкции за брзо возење

M T

365 санкции за брзо возење

M T

Шолц: Санкциите ќе завршат кога Путин ќе се откаже од своите планови

M T

340 санкции за брзо возење

M T

Русија воведе санкции за сопругата и ќерката на Бајден

M T

Песков: Ќе побараме нови пазари и така ќе ги заобиколиме санкциите на злато

M T