33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Showbiz

Евросонг 2023 нема да се одржи во Украина, се знае која земја ќе биде домаќин

Европската радиодифузна унија (ЕБУ), организацијата која го организира Изборот за песна на Евровизија, потврди дека натпреварот нема да се одржи во Украина следната година и покрај тоа што украинскиот бенд „Калуш оркестра“ го освои првото место годинава.

Во официјалното соопштение, ЕБУ откри дека преговараат со „Би-би-си“ за Обединетото Кралство да ја преземе улогата на земја домаќин следната година.

„По победата на Изборот за песна на Евровизија (ESC) во мај, EBU ги истражи можностите да биде домаќин на натпреварот следната година со украинската национална телевизија UA: PBC, која беше домаќин на настаните во 2017 и 2005 година.“

„Стана позната традиција победникот на Евровизија да биде домаќин на натпреварот следната година, обезбедувајќи одредени критериуми кои вклучуваат обезбедување на одржливост на организацијата на настаните и безбедност на сите учесници.“

„Со оглед на тековната војна, ЕБУ, во соработка со експерти, спроведе целосна оценка за изводливост и безбедност. Изборот за песна на Евровизија е една од најкомплексните ТВ-продукции во светот, со илјадници луѓе кои работат и присуствуваат на настанот и потребни се 12 месеци подготовка.“

„По објективна анализа, Референтната група на ЕСС и Управниот одбор со длабоко жалење заклучија дека, со оглед на моменталните околности, безбедносните и оперативните гаранции што ги бара ТВ-станицата за домаќин, организирање и производство на Евровизија според правилата, украинската телевизија моментално не може да го организира настанот.“