33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет

Зеленски: Колку повеќе оружје добиеме, толку побрзо ќе се ослободиме

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека руската инвазија е еднаква на агресија врз цела Европа и дека колку повеќе оружје Украина добие од Запад, толку побрзо ќе може да ја ослободи својата окупирана земја.

Добивај вести на вибер
Зеленски на прес-конференција рече дека со лидерите на Франција, Германија, Италија и Романија во Киев разговарал за новите европски санкции против Русија и за повоената обнова на Украина.

Претседателот на Украина нагласува дека само обединети напори можат да ја сопрат Русија.