22.8 C
Скопје
25. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шефовите на Франција, Германија и Италија заминуваат за Киев

Лидерите на трите најголеми земји на Европската унија, Германија, Франција и Италија денеска треба да стигнат во Киев за да ја покажат својата поддршка за Украина, која се обидува да го издржи рускиот напад.

Посетите на германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и италијанскиот премиер Марио Драги беа организирани во текот на изминатите три недели, при што сите тројца сакаа да ги смират критиките во Украина за нивниот одговор на војната.

Очекуваната посета, која не беше најавена од безбедносни причини, ќе дојде еден ден пред Европската комисија да издаде препорака за статусот на Украина како кандидат за ЕУ, нешто од што најголемите европски земји се воздржаа. Говорејќи во Романија во средата, Макрон рече дека е време Европа да ја охрабри Украина кога станува збор за нејзините европски амбиции.

„Ние сме во момент кога ние Европејците треба да испратиме јасни политички сигнали кон Украина и нејзиниот народ кој херојски пружа отпор“, рече Макрон, но не откри никакви детали.

Киев ги критикуваше Франција и Германија

Киев ги критикуваше Франција, Германија и во помала мера Италија за одложување на нивната поддршка за Украина, обвинувајќи ги за бавна испорака на оружје и ставање на сопствениот напредок пред слободата и безбедноста на Украина.

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, оваа недела за германскиот весник Билд изјави дека е загрижен оти тројцата лидери на Киев ќе извршат притисок врз него да прифати мировен договор поволен за рускиот претседател Владимир Путин.

„Тој ќе рече дека треба (да го прифатиме мировниот договор) да ставиме крај на војната што предизвикува храна и економски проблеми… дека треба да го спасиме лицето на господинот Путин“, рече Арестович, осврнувајќи се на коментарите на Макрон дека не е неопходно да го понижи рускиот лидер.

Украина беше особено критична кон германската воена помош, а амбасадорот на Украина во Берлин, Андриј Мелник, за германската телевизија НТВ изјави дека очекува Шолц да обезбеди тешко оружје, кое долго време беше ветено, но не и испорачано.

Шолц ги отфрли обвинувањата дека ја негирал многу потребната воена поддршка, велејќи дека Германија е еден од најголемите воени и финансиски поддржувачи на Украина и дека ќе биде потребно извесно време да се обучат украинските војници да ги користат софистицираните артилериски системи што ги нуди.

Можеби ќе ве интересира

Заменикот народен правобранител Андоновски во Киев оствари средба со својата украинска колешка Сивитска

M T

Кулеба: Макрон треба да го посети Киев пред крајот на француското претседателство со ЕУ

M T

Блинкен: Ќе му помогнеме на Киев да ги гони воените злосторства

M T

Кулеба: Киев подготвен за разговори, но без руски ултиматум

M T

Најмалку 10 лица се повредени во рускиот ракетен напад врз Киев

M T

Киев: За денеска е планирана евакуација на цивили од Азовстал

M T