32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Обединетото Кралство: Уништени се главните мостови што го поврзуваат Северодонецк со територијата контролирана од Украина

Сите главни мостови на реката Сиверски Донецк, кои го поврзуваат спорниот град Сиверодонецк и територијата контролирана од Украина, сега се многу веројатно уништени, соопшти британското Министерство за одбрана.

Украина веројатно успеа да повлече голем дел од своите борбени трупи, кои првично го држеа градот. Ситуацијата останува исклучително тешка за украинските сили и цивилите кои остануваат источно од реката.

Со оглед на тоа што мостовите најверојатно ќе бидат уништени, Русија сега најверојатно ќе мора или да го направи спорниот премин на реката или да напредува кон нејзините моментално запрени крила за да ги претвори тактичките придобивки во оперативна предност.

Многу е веројатно дека руските борбени сили во Донбас ќе дејствуваат во се повеќе ад хок групи со многу недостиг на персонал.
Според украинските власти, некои руски баталјонски тактички групи (БТГ) – кои обично формираат од околу 600 до 800 членови – можеле да соберат само 30 војници.

За двете страни кои се борат во спорните градови, борбите на линијата на фронтот веројатно се повеќе ќе се префрлаат на мали групи војници кои обично дејствуваат пеш.

Некои од предностите на Русија, како што е бројот на тенкови, стануваат се помалку релевантни во оваа средина. Ова веројатно придонесува за нејзиниот континуиран бавен напредок.