17.8 C
Скопје
2. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

Медведев: Љубители на жаби, колбаси и шпагети се собраа во Киев

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев со потсмев се обрати кон посетата на неколку европски лидери на Киев, нарекувајќи ги бескорисни во „твит“ со коj исмејува некои национални стереотипи.

„Европските љубители на жаби, колбаси и шпагети сакаат да го посетуваат Киев“, напиша тој на англиски, алудирајќи на францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги.

Медведев беше претседател на Русија од 2008 до 2012 година, а моментно е заменик-претседател на Советот за национална безбедност. Од почетокот на руската инвазија тој на својот твитер-профил ги исмева изјавите на европските политичари.

Посетата на лидерите нема никаква корист, напиша тој.

„Тие ѝ ветија членство во ЕУ и стари хаубици на Украина, зашеметени од горилка (украински алкохолен пијалак) и патуваа со воз, како пред 100 години. Да, тоа нема да ја приближи Украина до мир. Часовникот отчукува“, порача Медведев.