33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Децата родени во Херсон по 24. февруари ќе добијат руско државјанство

Сите деца родени во Херсонската област по 24. февруари, кога Русија ja започна т.н. специјална воена операција во Украина, автоматски ќе добијат руско државјанство, изјави денеска заменик-шефот на воено-цивилната управа на Херсонската област, Кирил Стремусов.

Тој изјави дека сирачињата кои живеат во регионот Херсон автоматски ќе добијат руско државјанство.

На 25. мај, рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет за поедноставување на правилата за добивање руско државјанство за граѓаните од регионите Запорожје и Херсон во Украина.

Можеби ќе ве интересира

Од хемиската фабрика Азот евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

M T

НЕМА ВЕЌЕ ДИЛЕМА: Психолозите открија кој повеќе ги нервира жените – сопругот или децата?

M T

ФДА: Вакцината против коронавирус безбедна за деца од шест месеци

M T

ОВИЕ ПАРОВИ ЌЕ ИМААТ НАЈУБАВИ ДЕЦА: Еве ги трите комбинации на знаци

M T

САД: Вакцини за деца под 5 години најрано на 21 јуни

M T

Гувернерот на Херсон: Наскоро ќе бидеме Херсонска Област на Руската Федерација

M T