22.8 C
Скопје
25. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Свет ТОП ВЕСТИ

СЗО за мајмунски сипаници: 1.600 случаи на инфекција во 39 земји

Светската здравствена организација (СЗО) има информации дека од почетокот на годината е потврдена мајмунска сипаница кај 1.600 луѓе, а сомнителни се уште 1.500 случаи во 39 земји, изјави директорот на таа организација Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тој прецизираше дека меѓу тие земји има седум во кои со години е присутна мајмунска сипаница, а сега се зафатени 32 земји.

Според него, пријавени се 72 смртни случаи од претходно погодените земји.

Тој додаде дека нема пријавени смртни случаи во земјите каде што неодамна се појавија мајмуни сипаници, иако, како што рече, СЗО ги проверува извештаите од Бразил за смртни случаи поврзани со таа болест.

Тедрос оцени дека глобалниот изглед на божиците мајмуни е „невообичаен и загрижувачки“. Тој изјави дека СЗО не препорачува масовна вакцинација против мајмунски сипаници.

Тој додаде дека се очекува вакцините против сипаници да обезбедат одредена заштита од мајмунски сипаници.