17.8 C
Скопје
2. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Рускиот амбасадор во САД: Изјавата на Пентагон ја покажува намерата да ја ескалира ситуацијата

Рускиот амбасадор во САД Анатолиј Антонов денеска оцени дека изјавата на функционерот на Пентагон Колин Кала за можноста за зголемување на испораките на повеќецевни ракетни фрлачи „Химари“ за Киев може да се смета како намера на Вашингтон да се движи во насока на натамошна ескалација на ситуацијата.

Антонов рече дека ваквите изјави на Кала се крајно загрижувачки.

Пентагон претходно соопшти дека САД ќе и дадат на Украина четири високомобилни артилериски ракетни системи.

Можеби ќе ве интересира

Воз во САД излета од шините, три лица се загинати а најмалку 50 се повредени

M T

Северна Кореја ги обвини САД дека создаваат НАТО во Азија

M T

Бајден: Рецесијата во САД не е неизбежна, има причини за оптимизам

M T

САД ќе испратат ново оружје во Украина вредно милијарда долари

M T

САД најавија притисок врз Северна Кореја поради загриженоста за можна нова нуклеарна проба

M T

Јужна Кореја, САД и Јапонија: Она што го направи Северна Кореја е сериозна провокација

M T