33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Медведев: Кој вели дека Украина ќе постои за две години

Дмитриј Медведев, долгогодишен сојузник на рускиот претседател Владимир Путин и заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, утринава на својот канал „Телеграм“ објави порака која дава увид во актуелното размислување на високите руски кругови за ситуацијата во Украина.

Во тој процес, Медведев ја доведе во прашање побарувачката на Украина за гас оваа зима, со можност за одложување на плаќањата за две години.

„Ја видов пораката дека Украина сака да добие течен природен гас од своите странски сопственици со плаќање за испорака за 2 години. Во спротивно, едноставно ќе замрзне следната зима. Само прашање. А кој рече дека за две години Украина дури и ќе постои на мапата?“ Иако на Американците веќе не им е грижа – тие толку многу инвестираа во антирускиот проект што сè друго за нив е ситница“, рече Медведев.

Ова е далеку од првпат Медведев да провоцира со своите објави. Тој пред една недела објави криптична порака на „Телеграм“.

„Често ме прашуваат зошто моите публикации во Телеграм се толку груби. Одговорот е дека ги мразам. Тие се копилиња и изроди. Тие сакаат смрт за нас, Русија. И додека сум жив ќе направам сè да исчезнат“, изјави Медведев.

Во мај Медведев исто така предупреди дека снабдувањето со оружје на Украина ја зголемува веројатноста за конфликт меѓу Русија и НАТО, што може да се претвори во нуклеарна војна.