22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Здравје

Луѓето кои се заразија со КОВИД 19 имаат зголемен ризик да ја развијат оваа болест

Луѓето кои се заразиле со КОВИД 19 може да имаат зголемен ризик од ретки згрутчувања на крвта во окото што го загрозуваат видот со месеци потоа, покажува новото американско истражување.

Бидејќи инфекциите со САРС-КоВ-2 го зголемуваат ризикот од затнување на крвните садови на друго место во телото, научниците проучувале речиси половина милион пациенти со КОВИД 19 за да видат дали ќе развијат згрутчување во вените или ретиналните артерии, нервното ткиво во задниот дел на окото кој прима слики и ги испраќа до мозокот.

Во текот на шест месеци следење, 65 пациенти развиле оклузија на ретинална вена. Иако тој број е мал, тој одразува статистички значајно зголемување од 54 проценти во споредба со стапките пред КОВИД, се вели во извештајот објавен во едно медицинско списание.

Згрутчувањето на ретиналните артерии било за 35 отсто почести по КОВИД 19 отколку пред пандемијата, но таа разлика можеби се должи на случајност.

Згрутчувањето најчесто се јавува кај пациенти со други состојби кои го зголемуваат ризикот од васкуларни проблеми, како што се дијабетес, висок крвен притисок и висок холестерол.

Се чини дека ризикот од згрутчување не е поврзан со сериозноста на инфекцијата со коронавирус. Студијата не може да докаже дека КОВИД-19 предизвикал згрутчување во очите на тие пациенти, истакнаа научниците, велејќи дека се потребни поголеми студии за да се разјасни проблемот.

Можеби ќе ве интересира

Комисија за заразни болести: Зголемување на бројот на позитивни случаи на Ковид 19 за 65.8% во однос од минатата недела

M T

Немојте да мислите дека пандемијата заврши: Еве кога не очекуваат нови бранови

M T

Доктор Фаучи е позитивен на Ковид-19

M T

Европската унија го продолжи користењето на сертификатите за ковид до средината на следната година

M T

Белата куќа: Сите патници кои летаат за САД мора да бидат тестирани за ковид

M T

Која е разликата помеѓу мајмунски сипаници и КОВИД?

M T