27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ѓукановиќ: Членството во ЕУ е геополитичка инвестиција во светскиот мир

„Членството на Западен Балкан во ЕУ е геополитичка инвестиција во светскиот мир и стабилност“, изјавил црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ по денешната средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој е во официјална посета на Црна Гора.

„Имаше одредено забавување во реализацијата на целите за проширување на Западен Балкан“, изјавил црногорскиот претседател.

„Тој простор го користеа земји од антиевропската платформа. Пристигна руската агресија против Украина, што е агресија против европската безбедност. Предупредувањето од Украина укажа на потребата од жива динамика на ЕУ кон Западен Балкан. Наше е правилно да го разбереме тој коментар. Да се ​​раскаже економскиот потенцијал. Црна Гора има посебна шанса и задача, особено затоа што се придвижи најдалеку кон ЕУ. Наше е да ги реализираме приоритетите, владеењето на правото, ефикасноста на судството. Да им понудиме аргументи на европските партнери да се залагаат за пристапување на Црна Гора во ЕУ што е можно поскоро“.

Мишел истакнал дека ЕУ планира да продолжи со силна поддршка за Црна Гора. „Сега е време да се забрза интеграцијата во ЕУ со работа со сите институции во Црна Гора. Следен чекор е исполнување на сите критериуми во владеењето на правото.

Ние стоиме покрај вашата земја и регион. Обезбедуваме долгорочна и краткорочна поддршка, а за тоа е и фондот за Балканот вреден 30 милијарди евра. Благодарни сме за богатата размена на мислења“, нагласил Мишел.

Одговарајќи на прашањето колку е реално Црна Гора да биде следната членка на ЕУ, Мишел посочил дека смета дека во Црна Гора навистина има голем напредок.

„Верувам дека ќе биде постигнат дополнителен напредок во наредните недели. Нашиот пристап е на заслуги. Доколку има политичка волја и реформи, тоа може да биде голем сигнал за односот на ЕУ кон земјите од Западен Балкан“, рекол претседателот на Европскиот совет.

Зборувајќи за „Отворениот Балкан“, тој кажал дека Европската Унија ги поддржува оние иницијативи кои поттикнуваат соработка.

„Важно е да има инклузивен процес. Овој процес може да биде оперативен. Мора да ги поттикнеме сите напори за поддршка на економскиот развој. Повеќе економска соработка може да биде добар чекор, но ние ги почитуваме одлуките на секоја земја поединечно. „Разбирам дека ова е инклузивен процес“, додал Мишел.