22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Австриски весник: Спречен терористички напад на ИСИС на Виенскиот маратон

Маратонот во Виена во април годинава беше цел на терористички напад по примерот на бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон во 2013 година, но терористичката ќелија во Австрија била откриена навреме, тврди „Кронен цајтунг“.

Австриската Федерална канцеларија за заштита на уставот и борба против тероризмот откри наводна ќелија на Исламска држава (ИСИС) во Австрија поврзана со планови за напад на големи настани во Европа.

Повикувајќи се на неименувани извори, весникот наведува претходно познати детали за наводната таканаречена терористичка операција „Тритмент“, која ја планирале членовите на наводната ќелија во Австрија.

Тоа беше операција на ИСИС за да се одмазди за смртта на нејзиниот водач Абу Ибрахим Ал Хашими, кој беше убиен од американските специјални сили во февруари оваа година во неговото скривалиште во северозападна Сирија, пишува „Кронен цајтунг“.

Според весникот, во оваа група имало пет Ирачани, а лидер е Ирачанец кој имал заштитен статус, кој дошол во Австрија за време на мигрантската криза во 2015 година. По примерот на масакрот во Бостон, во кој во две бомби загинаа тројца, а беа повредени околу 300 луѓе, оваа ќелија имаше намера да постави бомба на Виенскиот маратон, кој се одржа на 24 април.

Австриските власти го засилија вниманието по настаните од ноември 2020 година, кога Австриец со албанско потекло изврши терористички напад во Виена, убивајќи четири лица, а рани повеќе од 20.