22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Зеленски го обвини Шолц

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, побара од германскиот канцелар Олаф Шолц да му изрази целосна поддршка на Киев, обвинувајќи ја германската канцеларка дека е премногу загрижена за последиците што тоа би ги имало врз врските на Берлин со Москва.

Изјавата на Зеленски за германската телевизија ЗДФ доаѓа во време кога се шпекулира дека Шолц би можел да отпатува за Киев во четврток за прв пат од почетокот на војната.

„Ни треба гаранција од канцеларот Шолц дека Германија ја поддржува Украина“, рече тој.

Според Зеленски, Шолц и неговата влада мора да одлучат: не може да има компромис меѓу Украина и односите со Русија.