22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет

Украинци: Спасивме срна чија мајка беше убиена од руска мина

Украинската армија објави фотографија од срна чија мајка, како што тврдат, била убиена од руска мина.

Лекарите на украинската територијална одбрана пружиле помош на исцрпената лента, соопшти украинското Министерство за одбрана.

Срната беше забележана и спасеа додека припадниците на територијалната одбрана патролираа низ шума во регионот Керсон.

Украинците прават се за да ги спасат животните од почетокот на руската инвазија на нивната земја. Во март беше објавено дека два лава и два тигри се префрлени во Холандија. Тогаш беше кажано дека тигрицата е во тешка состојба бидејќи била неухранета и не се знаело дали ќе преживее.

Позната е и приказната за убиството на Анастасија Јаланскаја и уште двајца ветеринари. На почетокот на инвазијата, тие доставувале храна во локалното прифатилиште за кучиња во Буча, на околу 30 километри од Киев, кога Русите пукале во нивниот автомобил. Инаку, Анастасија беше хуманитарна работничка која не сакаше да ја напушти Украина и наместо тоа им подаде рака на спасувачките центри кои се грижат за животните.

Во април, зоолошката градина во Харков објави дека двајца нивни вработени, кои биле оставени да ги хранат животните за време на руската инвазија, биле убиени.

Зоолошката градина Фелдман Екопарк објави дека во нив пукале руски војници. Не е јасно кога се случило тоа, но двајца вработени исчезнале уште во март. Пронајдени се забарикадирани во собата, соопштија од зоолошката градина.