33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Украина да добие кандидатски статус за членство во ЕУ, апелираат лидерите во Европскиот парламент

Лидерите на политичките групи на Европскиот парламент повикаа на Украина да и се додели статус на земја кандидат за членство во ЕУ.

Ова се наведува во заедничката изјава објавена на украинскиот портал на Европскиот парламент по повод самитот на ЕУ 23-24 јуни 2022 година.

„Ние, лидерите на политичките групи во Европскиот парламент, апелираме до шефовите на држави и влади, кои ќе се сретнат на 23 и 24 јуни, да одлучат за барањата на Украина, Република Молдавија и Грузија за пристапување во Европската унија.

Европската унија мора да покаже храброст, решителност и визија кон бруталната воена војна против нашиот европски сосед Украина, како и кон влошувањето на меѓународната средина. Европската унија мора да биде доверлив партнер и посветена геополитичка фигура која се придржува до нејзините принципи и вредности, покажувајќи солидарност со оние кои ги застапуваат истите идеали.

Граѓаните на Украина сакаат да живеат во слободна, демократска и просперитетна земја која е горд и лојален член на европското семејство. Ние признаваме дека народите на Грузија, Молдавија и Западен Балкан ги делат истите аспирации и нивните очекувања не можат да се игнорираат. Истовремено потсетуваме дека останува долгорочната посветеност на ЕУ за Западен Балкан“, се вели во соопштението.