33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Украина бара од Западот повеќе тешка артилерија, сакаат 1.000 хаубици, 500 тенкови

Советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак на Твитер објави дека на Украина и’ треба тешко оружје за да ја порази Русија и да стави крај на војната.

Подољак го повика Западот да достави 300 ракетни фрлачи, 500 тенкови, 2.000 оклопни возила и 1.000 хаубици во Украина пред клучниот состанок во среда. Станува збор за состанок на министрите за одбрана во Брисел.

„За испорака би биле потребни 300 ракетни системи за повеќекратно лансирање, што е значително повеќе од седумте ракетни системи што ни ги испратија досега САД и Велика Британија“, напиша Подољак, чиј список вклучува хаубици од 155 мм стандард на НАТО. Соединетите Американски Држави и’ доставија 109 хаубици на Украина до крајот на мај.

Со состанокот на министрите за одбрана во Брисел ќе претседава американскиот секретар за одбрана Лојд Остин. На состанокот ќе се разговара за идни донации на оружје, трет таков состанок од почетокот на војната.

Поради ситуацијата во Донбас, средбата е особено важна за Киев, кој сака брзи и значителни испораки на оружје.