33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Радев на Шарл Мишел му ги повторил бугарските барања за кревање на ветото

Интеграцијата на Република Северна Македонија во ЕУ мора да биде одржлив и неповратен процес и изграден на реални резултати во исполнувањето на критериумите за членство. Ова го изјави претседателот на Бугарија, Румен Радев во телефонски разговор со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, соопшти прес-службата на шефот на државата.

Радев истакна дека исполнувањето на критериумите од Копенхаген за членство во ЕУ, обезбедувањето уставни гаранции за почитување на правата на македонските Бугари од страна на Северна Македонија, искоренувањето на говорот на омраза кон Бугарија и Бугарите и зачувување на бугарските културни и историско наследство кај југозападниот сосед, се потребни чекори на нејзиниот пат кон обединета Европа.

Бугарија е отворена за дијалог и очекува конкретни резултати, кои нема како да се земат предвид во преостанатите денови до Европскиот совет овој месец, додаде претседателот.

Румен Радев го пофалил подоброто разбирање на позицијата на Бугарија во Европската унија и ја истакнал потребата од развивање јасни механизми и мерливи критериуми кои ќе го земат предвид вистинскиот напредок на Северна Македонија во процесот на европска интеграција и ќе ги почитуваат демократските норми и принципи. ЕУ.

За европската перспектива на Република Северна Македонија, претседателот остварил и телефонски разговор со сојузниот министер за европски и меѓународни прашања на Република Австрија, Александар Шаленберг, пренесе БНР.