33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

ПРАКТИЧНИ ДОМАШНИ ТРИКОВИ – Ако сакате вашата облека да мириса долго по перењето, пробајте некои од овие трикови

Си ги испрале алиштата, сте користеле омекнувач, но финиот мирис брзо „испарувал“, особено откако некои парчиња стоеле малку подолго во плакарот.

Постојат неколку начини или трикови кои можат да ја продолжат свежината и мирисот на испраната облека за неколку дена, со некои трикови мирисот ќе трае со месеци.

1. Парфем и марамче

Наместо да го прскате парфемот директно на облеката, испрскајте го на едното марамче и ставете го во плакарот. Мирисот сигурно ќе се прошири, парчињата облека ќе го впијат, а доброто е што нема да ги оштетите или извалкате вашите омилени работи.

2. Освежувач за автомобил

Да, можете да ги користите и во плакарите. Изберете некои поблаги мириси на таканаречените брчки, завиткајте ги во марамче или крпа и ставете ги во фиока. Ќе мириса со месеци.

3. Зрна кафе

Освен што ќе ги апсорбира сите тие лоши мириси, зрната кафе ќе го шират својот мирис. Наполнете мал сад со монистра, направете неколку дупки на капакот или алуминиумска фолија за да го покриете и ставете го во шкафот. Променете ги еднаш месечно.

4. Етерични масла

Исто како и кај зрната кафе, облеката може трајно да ја мирисате со есенцијални масла. Додадете неколку капки во машината за перење за време на последниот циклус на перење или капнете ги на едно марамче/крпа и ставете ги во шкафот.

5. Сапун

Еден од најстарите трикови што многумина сè уште го користат денес е да ставаат тврд сапун меѓу работите. Сè што треба да направите е да го завиткате во хартиена крпа или само да го ставите во плакарот во неговото оригинално пакување.

Можеби ќе ве интересира

Овие 8 грешки при перењето можат да ја уништат и ОБЛЕКАТА и МАШИНАТА ЗА ПЕРЕЊЕ

M T

Еве што се случува со бактериите ако ја перете облеката на 30 или 40 степени

M T