33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Кремљ: Заштитата на суверенитетот на Русија не значи изолација од остатокот од светот

„Заштитата на суверенитетот на Русија во никој случај не значи изолација на земјата од остатокот од светот“, изјави портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков во интервју за ТАСС пред Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург.

„Видовме дека во подготовките за форумот, рускиот претседател Владимир Путин се сретна со млади инженери, претприемачи, научници кои исто така ќе учествуваат на собирот, и зборуваше многу за нашиот суверенитет, и технолошки и индустриски, комерцијален и така натаму. Нашиот суверенитет во никој случај не значи изолација“, рече Песков.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, нагласи дека обидите да се истисне Русија од светските настани се апсолутно безнадежни, бидејќи тоа е всушност невозможно.

Можеби ќе ве интересира

Русија воведе санкции за сопругата и ќерката на Бајден

M T

Шолц: Односите со Русија не можат да се вратат во состојба пред нападот на Украина

M T

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

M T

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

M T

Јапонија најави проширување на санкциите кон Русија, ќе им го замрзне имотот на 70 компании и поединци

M T

Турција за Русија: Не воведуваме санкции и нема да им се придружиме

M T