22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Арамии украле еден од најбрзите модели на Ферари, но не стигнале далеку бидејќи газдата возел на резерва

Крадците на автомобили повремено крадат многу ексклузивни возила со максимален ризик бидејќи таквите машини се забележуваат и се наоѓаат многу побрзо од стандардните автомобили.

Така, една од целите неодамна беше жолтиот Ferrari F8 Spider, кој стана предмет на интерес на холандските криминалци. За жал, не сметале на сопственикот да го вози во резерва.

3,9-литарскиот V8 мотор, кој генерира 720 коњски сили и 770 Nm вртежен момент, треба да овозможи непречено бегство од кој било полициски автомобил. Сепак, полицијата имала голема среќа, бидејќи толку моќен мотор не е најекономичен. Честите посети на бензинската пумпа овде не се ни чудо.

Ова било проблем за крадецот кој побегнал со својот плен во криење. Недостигот од гориво го искористиле полицајци кои го пресретнале украдениот автомобил и дозволиле на жолтото Ферари да му се врати недопрено на сопственикот.

Ferrari F8 Spider е многу брз модел кој го нуди овој италијански производител. Забрзувањето од 0-100 km/h е само 2,9 секунди, а максималната брзина е над 340 km/h.