22.8 C
Скопје
25. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Зеленски: Украинските војници жестоко се борат за секој метар од Северодонецк

Украинските војници жестоко се борат за „секој метар“ од Северен Доњецк, изјави синоќа украинскиот претседател Володимир Зеленски, во време кога руските сили уништија мост на реката, оставајќи им на цивилите само еден излез.

Северодонецк стана епицентар на големите битки за контрола на украинскиот регион Донбас, а руската војска го освоила поголемиот дел од градот.

– Клучната тактичка цел на окупаторите не е променета: го напаѓаат Северодонецк, таму се водат силни борби, буквално на секој метар – рече Зеленски во видео-обраќањето.

Можеби ќе ве интересира

Гајдај: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

M T

Зеленски за официјалното доделување статус во ЕУ: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

M T

Зеленски: Русија ќе ги интензивира нападите следната недела

M T

Зеленски: Одбраната на Украина важна за безбедноста на Европа

M T

Русите го контролираат поголемиот дел од Северодонецк

M T

Зеленски: Битката за Донбас ќе остане запаметена како една од најбруталните

M T