33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Свет Мозаик

Суеверни се кога киваат – 10 необични работи кои ќе ги доживеете само во Турција

Од бучни и хаотични улици до неверојатни гастрономски задоволства – Турција има се што сака нашето срце. Благодарение на неизбежните турски сапуници, оваа земја стана наша омилена дестинација, а нивните пристапни цени и познатата храна ја направија уште поатрактивна.

И додека можеме да се идентификуваме со многу работи во Турција, сепак е тешко да се помириме со некои.

1. Турците сообраќајните правила ги доживуваат повеќе како препораки отколку правила, па затоа не треба да се чудиме ако го видиме целото семејство како вози мотор без кацига или мали деца седат во скутот на предното седиште, а звукот на трубата често може да се слушне како е упатен на полицијата. Дополнително, Турците веќе палат на жолто, а не се грижат премногу ниту за зебрата, ниту за сообраќајните знаци.

2. По патот често може да се видат лажни полициски автомобили во вистинска големина. Токму поради нивната неверојатна слобода во сообраќајот, властите на овој начин се обидуваат да ги заплашат оние кои возат пребрзо. За жал, вистинските полицајци ретко запираат возила поради прекршени правила.

3. Турција е полна со суеверија. Во оваа смисла, речиси секој Турчин со себе го има Назар Бонџугу, или сино око, кое се наоѓа на влезот во домот, во автомобилот или го носат како привезок или ланче. Тоа е како талисман за кој се верува дека штити од зли духови. Исто така, кога станува збор за суеверие, Турците веруваат дека животот на човекот се скратува во моментот кога ќе кивне, па често велат cok yasa, што во превод значи „да живееш долго“ или „да ти биде долг животот“.

4. Кога пијат раки – алкохолни пијалоци, често наздравуваат со „нека ни биде овој најлош ден“. Иако е малку чудно да се слушне во моменти кога нешто се слави, на овој начин изразуваат желба секој втор ден да биде уште подобар од овој што моментално го славиме.

5. Не е чудно да се види пилешко во десертите. Пудинг со млеко и рендани пилешки гради беше омилено јадење на Отоманците и сè уште се смета за еден од најважните деликатеси во Турција.

6. Само во Турција можеме да преминеме од еден континент на друг под вода. Султанот Осман дошол на идеја за подземна врска меѓу Европа и Азија, но таа се реализирала дури во 21 век. Така, преку каналот Босфор може да се помине со метро и пеш, со автомобил или велосипед преку мостот.

7. Дури и оние супрарационалните веруваат дека нечија иднина може да се прочита од обликот на шолја чај. Затоа, обликот на птица симболизира ново патување, а обликот на срцето нова љубов.

8. Турците не се навикнати мирно да чекаат ред. Иако може да биде доста фрустрирачки, секоја култура е различна, па не треба да бидеме изненадени ако некој турка пред нас да нарача храна или да се качи во автобус.

9. Иако Турците се исклучително дружељубиви луѓе кои немаат проблем да им пријдат на странците, насмевката на странците не е добредојдена. Насмевките се резервирани за луѓе кои добро ги познаваме, па затоа насмевката на непознати може да биде погрешно разбрана.

10. Мангал, или турската скара има посебно место во срцето на секој Турчин. Турската скара често е ѕвезда на секој пикник, а Турците тоа го прават без разлика на сезоната. Овој ритуал е всушност изговор за дружење со вашите најблиски, а секој од нив има своја задача. Мажите секогаш се задолжени да се грижат за скарата и иако само еден е задолжен за неа, останатите се грижат месото да биде совршено сварено и собраните чаши никогаш да не се празни. Исто така, турската скара не може да се замисли без салата од домати, кромид, пиперки и магдонос, во кја често знаеме да уживаме.

Турската кујна не ни е премногу туѓа, поради што престојот во таа земја сигурно нема да ни биде тежок. Сепак, пред да одлучиме да отпатуваме во оваа интересна земја, можеме да се обидеме самите да рекреираме некои од нивните специјалитети и на тој начин да ги изненадиме нашите најблиски.

Можеби ќе ве интересира

Прв случај на мајмунски сипаници и во Турција

M T

Турција за Русија: Не воведуваме санкции и нема да им се придружиме

M T

Андерсон: Шведска сериозно ја сфаќа загриженоста на Турција

M T

Захарова: Се надеваме дека Турција ќе се воздржи од офанзива на северот на Сирија

M T

Турција достави писмо до ОН за промена на името на државата

M T

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

M T