27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поранешен руски премиер: Не го препознавам Путин повеќе

Михаил Касјанов, првиот премиер на рускиот претседател Владимир Путин, изјави дека и во неговите најлоши кошмари не може да замисли дека Путин ќе ја нападне Украина.

„Путин знаев дека е поинаков“, рече Касјанов за АФП преку видео конференција.

Касјанов, премиер од 2000 до 2004 година, пред да ѝ се придружи на опозицијата, процени дека војната може да трае и до две години, но сепак верува дека Русија еден ден повторно ќе тргне на „демократскиот пат“.

Поранешниот премиер на Путин (64), кој работеше на зближување на Москва и западните земји, рече дека не мисли, како и многу Руси, дека војната ќе избие.

Тој додаде дека конечно разбрал што ќе се случи три дена пред инвазијата, кога Путин ги свика членовите на неговиот Совет за безбедност „на добро организирана средба што се емитува на телевизија“.

Потоа се приклучи на опозицијата и стана еден од најголемите критичари на Кремљ. Касјанов сега води мала либерална партија, Партијата за слобода на народот (ПАРНАС).

Касјанов рече дека Путин (69), поранешен агент на КГБ, изградил систем заснован на неказнивост и страв кога дошол на власт во 2000 година.

Тој додаде дека ја напуштил Русија поради неговото противење на руската офанзива во Украина, но одби да каже за АФП во која земја се наоѓа, наведувајќи безбедносни причини.

Борис Немцов, критичар на Путин со кој Касјанов беше близок, беше убиен во близина на Кремљ во 2015 година. А Алексеј Навални, големиот противник на Кремљ, беше затворен откако го преживеа труењето во 2020 година.

Касјанов додаде дека во периодот по Путин, неговиот наследник ќе биде по налог на безбедносните служби, но дека нема да може долго да го контролира постоечкиот систем и дека на крајот ќе се организираат демократски избори.

„Сигурен сум дека Русија ќе се врати на патот на градење демократска држава“, рече Касјанов, додавајќи дека ќе бидат потребни десет години за да се „декомунизира“ и „депутинизира“ Русија.

Можеби ќе ве интересира

Берни Еклстоун: Би примил куршум за Путин

M T

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

M T

Путин до лидерите на Г7: Ако вие се соблечете тоа би било одвратна глетка

M T

Бајден: Путин го наруши мирот во Европа, сега ние стапува на сцена

M T

Санчез до Путин: Нема да победите

M T

Шолц: Санкциите ќе завршат кога Путин ќе се откаже од своите планови

M T