33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Подољак објави список на оружје што ѝ е потребно на Украина за да се стави крај на војната

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак денеска објави список на оружје кое, како што тврди, ѝ е потребно на Украина за да ја заврши војната.

„Ќе бидам директен – ни треба тешко оружје за да ја завршиме војната: 1.000 хаубици од 155 милиметри, 300 повеќецевни фрлачи (MLRS), 500 тенкови, 2.000 оклопни возила и 1.000 беспилотни летала“, напиша Подољак на Твитер.

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак најави дека в среда, на 15 јуни, во Брисел ќе се одржи состанок на Контакт групата на министри за одбрана и дека Украина „чека одлука“.

Можеби ќе ве интересира

Кисинџер: Војната во Украина може да се заврши на три начини

M T

Захарова: Западот вештачки ја одложува војната, Бугарија се користи за надмудрување на Русија

M T

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

M T

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

M T

Нарко банда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

M T

Британски генерал: Влеговме во нова ера на несигурност

M T