33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Нинисто: Финска не влегува во НАТО без Шведска

„Финска нема да влезе во НАТО без Шведска“, изјави финскиот претседател Саули Нинисто.

Тој говореше за време на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во неделата во Хелсинки.

„Велам дека и случајот со Шведска е наш. Тоа значи дека одиме рака под рака“, рекол Нинисто.

Генералниот секретар Столтенберг изјавил дека НАТО нема рок до кој би требало да ги прифати нордиските земји во своето членство.

Шведска и Финска минатиот месец поднесоа барање да се приклучат на Западната одбранбена алијанса како одговор на конфликтот во Украина.

Двете земји се соочија со противење од Турција, која ги обвини дека ги поддржуваат и засолнуваат курдските милитанти и другите групи кои ги смета за терористи, пишуваат медиумите.

Можеби ќе ве интересира

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

M T

Нов Стратегиски концепт на НАТО, Русија стана директна закана

M T

Нехамер: Пристапувањето во НАТО не е опција

M T

Русија: НАТО не знае географија, рано се радуваат

M T

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

M T

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

M T