33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

На изборите во Франција, Алијансата на Макрон освои 25,75 отсто од гласовите, а левицата 25,66 отсто

Центристичката алијанса „Заедно“, предводена од претседателот на Франција, Емануел Макрон, влегува во вториот круг од изборите за Долниот дом на парламентот со многу слаба предност пред левицата, покажаа конечните резултати од неделните избори во Франција.

Алијансата „Заедно“ освои 25,75 отсто од гласовите, покажува објавениот резултат на Министерството за внатрешни работи, додека левичарскиот блок „НУПЕС“ на чело со Жан-Лук Меланшон е втор со 25,66 отсто.

Според последните податоци на стратешката агенција Елабе, сојузот на претседателот на Франција Емануел Макрон „Заедно“ ќе освои меѓу 260 од 300 места во парламентот, а за мнозинство му се потребни 289.

Можеби ќе ве интересира

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

M T

Макрон: Русија не смее да ја добие војната во Украина

M T

Макрон објави видео од уништениот трговски центар: „Рускиот народ мора да ја види вистината“

M T

Украина и Молдавија со кандидатски статус, Макрон: Ова е порака до Русија

M T

Макрон: Не исклучувам посета на Русија, но под одредени услови

M T

Петков: Уште едни избори ќе бидат загуба на историско време

M T