27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Германија досега и доставила на Украина оружје во вредност од 350 милиони евра

Досега Германија и доставила на Украина оружје во вредност од 350,1 милиони евра, се вели во одговорот на Министерството за економија и заштита на климата на барањето на левичарската пратеничка Севим Дагделен.

Од првиот ден на војната на 24 февруари до 1 јуни, германската влада даде „зелено светло“ за испорака на оружје во вредност од 219,8 милиони евра, како и заштитна опрема вредна 85,2 милиони евра, се вели во одговорот објавен од ДПА.

Два дена по руската агресија врз Украина, германската влада одлучи да и достави оружје на нападнатата земја.

Можеби ќе ве интересира

Медведев: Одлуката за операцијата во Украина беше тешка, но добро осмислена

M T

Германија го забрзува издавањето на работни дозволи за странци поради хаосот на аеродромите

M T

Првата дама на Украина: Многумина се подготвуваа за спринт, сега се борат на маратон

M T

Џонсон: Ако Путин беше жена немаше да ја нападне Украина

M T

Нови напади во Украина, гаѓан е Николаев, тројца загинати во Очаков

M T

Унгарски политичар: Брзиот прекин на огнот во Украина е единствената шанса на Европа да избегне рецесија

M T