27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

ФДА: Вакцината против коронавирус безбедна за деца од шест месеци

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) објави дека вакцината Фајзер против коронавирус е безбедна и ефикасна за деца на возраст од шест месеци до четири години.

Експертите од ФДА истакнаа дека нема ништо што сугерира дека вакцината не е безбедна за употреба кај мали деца. Податоците се анализа на тестирањето на податоците спроведено од Фајзер пред состанокот на надворешните советници на агенцијата, кој е закажан за 15 јуни, пренесува Ројтерс.

Податоците од десет случаи во време кога омикрон беше доминантна варијанта на коронавирусот покажаа дека вакцината била 80,3 проценти ефикасна кај групата деца под пет години.

Инаку, вакцинацијата на деца против коронавирус на таа возраст не е одобрена во повеќето делови на светот. Исто така, се наведува дека интересот за вакцинирање на децата бил мал за групата од пет до 11 години.

Можеби ќе ве интересира

СЗО: Oчекуваме висока бројка на заразени со коронавирус во текот на летото во Европа

M T

Од хемиската фабрика Азот евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

M T

По коронавирусот, цревна болест се појавила во Северна Кореја

M T

Децата родени во Херсон по 24. февруари ќе добијат руско државјанство

M T

НЕМА ВЕЌЕ ДИЛЕМА: Психолозите открија кој повеќе ги нервира жените – сопругот или децата?

M T

ОВИЕ ПАРОВИ ЌЕ ИМААТ НАЈУБАВИ ДЕЦА: Еве ги трите комбинации на знаци

M T