33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет Во тренд...

Убиени илјадници Руси – Во борбите со украина загинале 32.150 руски војници, уништени се 1430 тенкови, 212 авиони, 178 хеликоптери….

Армијата на Украина елиминирала 32.150 руски војници од 24 февруари, односно од нападот на Русија врз Украина, што е за 100 лица повеќе од претходниот ден, соопшти денеска украинскиот Генералштаб, а пренесе агенцијата Укринформ.

Се додава дека вооружените сили уништиле 1.430 непријателски тенкови, 3.484 оклопни борбени возила, 715 артилериски системи, 212 авиони, 178 хеликоптери, 582 беспилотни летала, 125 крстосувачки ракети, 13 бродови и чамци.

Генералштабот посочува дека руските сили претрпеле најголеми загуби во правците Северен Доњецк и Бахмут.