33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Свет

Силен земјотрес ја погоди Турција

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Тушба во Ван, Турција.

Канцеларијата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) соопшти дека во областа Ван во 21.35 часот по локално време е регистриран земјотрес.

Регистриран е на длабочина од 18,36 километри.

– Во овој момент екипите вршат увид и ја утврдуваат состојбата на терен. Засега нема негативни состојби – изјавија гувернерката Вана и заменик градоначалникот на градската општина Озан Балчи.