18.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Свет

Кадиров испрати порака: „Сакам да вознемирувам лажни патриоти“ ВИДЕО

Претседателот на Чеченија Рамзан Кадиров го објави успехот во ослободувањето на индустриската зона на фабриката Северодонецк од украинските војници.

„Сакам да им угодам на патриотите на Русија и Украина, а исто така сакам да ве вознемирувам вас лажните патриоти. Денеска беа уништени многу ѓаволи во индустриската зона Северодонецк, а друга населба (Метелкино) беше ослободена повеќе од половина. Добри резултати“. рече Кадиров во видео порака. , објавена на неговиот канал Телеграм.

Претходно се дозна дека Метелкино делумно е под контрола на Народноослободителната војска, односно источниот дел, а западниот дел е „сива зона“.

Цивилите го напуштаат Азот
Цивилите почнаа да ја напуштаат територијата на хемиската фабрика Азот, која беше блокирана од руските сили во градот Северодонецк, изјави дипломатскиот претставник на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) во Москва, Родион Мирошник.

Цивилите почнаа да излегуваат преку друг контролен пункт на хемиската фабрика Азот. Овој контролен пункт не е контролиран од милитанти. Сојузничките војници ги чекаат и ги носат на безбедно место“, напиша Мирошник на својот канал Телеграм.

Според него, посмртните останки на украинските сили држат неколку згради во зоната на првата капија на фабриката, пренесува РИА Новости.

Тој оцени дека е можно украинските сили „да продолжат да држат како заложници неколку стотици цивили“.

Тој додаде дека се уште има периодични конфликти.

„Како што кругот околу милитантите се стеснува, цивилите ќе можат да ги напуштат засолништата. Сојузничките сили подготвуваат возила за евакуација“, додаде Мирошник.