33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет

„Испратете им нуклеарно оружје“: Европратеникот има јасна порака за Западот – Русија предупредува

Западните земји треба да достават нуклеарно оружје во Киев со цел да ги зајакнат одбранбените капацитети на земјата.

Ова за „Еспресо ТВ“ го изјави пратеникот во Европскиот парламент, поранешен министер за надворешни работи на Полска Радослав Сикорски.

Според него, Русија наводно го прекршила Меморандумот од Будимпешта, а Западот, кој исто така бил меѓу гарантите на безбедноста на Украина, не направил ништо за да ги „компензира“ загубите.

Сикорски потсети дека Киев се откажа од својот нуклеарен потенцијал по потпишувањето на меморандумот во 1994 година.

„Денес Русите и некои други велат дека тоа не се гаранции (за нејзината независност), но тогаш сите разбраа дека Украина наместо тоа ќе биде независна земја во границите што ги воспостави СССР. Но бидејќи Русија го прекрши тој „Меморандумот од Будимпешта, Верувам дека ние како Запад ќе имаме право да и дадеме нуклеарни боеви глави на Украина, за да може да ја брани својата независност“, рече пратеникот во Европскиот парламент.

Украина се откажа од нуклеарното оружје по потпишувањето на Меморандумот од Будимпешта на 4 декември 1994 година, кој го гарантираше територијалниот интегритет на земјата. Документот го потпишаа и САД, Велика Британија и Русија.

Одговор од Русија
Руското Министерство за надворешни работи денеска го критикуваше предлогот на поранешниот шеф на полската дипломатија, а сега пратеник во Европскиот парламент, Родослав Сикорски, за испорака на нуклеарно оружје на Украина.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаров ја цитираше изјавата на Сикорски на нејзиниот канал Телеграм: „Русија го прекрши Меморандумот од Будимпешта и затоа Западот има право да донира нуклеарни боеви глави на Украина за да ја заштити нејзината независност“, пренесе Интерфакс.

Таа потоа напиша дека полските политичари кои се под контрола на американскиот преносен појас, покажуваат екстремистичка идеологија, шират омраза, поттикнуваат конфликти и сега им се закануваат на планетите со кршење на режимот за неширење на нуклеарното оружје.

„Но, најважно е што го загрозуваат полскиот народ, кој се вклучува во нуклеарната прераспределба на светот“, нагласи Захарова.