33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет

„Хаски“ пристигнува во Украина

Британските оклопни возила „Husky Tactical Support Viakl“ почнаа да пристигнуваат во Украина, јавува украинскиот тракер Wepons.

Се очекува Лондон да испрати најмалку 120 оклопни возила, од кои 80 се оклопни борбени возила „Mastiff“, „Husky“ и „Wolfhound“, објави UNIAN.

Уште 40 возила од Британија ќе бидат приспособени за извидување на бојното поле и други намени.

Новите оклопни возила „Хаски“ во редовите на Вооружените сили на Украина ги произведува „Невистар дифенс“, филијала на „Невистар интернешенел“, која е сопственик на автомобилската марка Интернационал.

Оклопното возило е способно за транспорт на воено транспортни авиони.