27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Финска: Oдбиeни барањата за екстрадиција на лица кои Анкара ги смета за терористи

„Финска не се согласи да и ги испорача на Анкара лицата кои, според тамошните власти, биле поврзани со движењето Ѓулен или со курдската организација ПКК, кои тие ги сметаат за терористи“, пишува „Укринформ“ пренесувајќи ги написите во финскиот весник „Ile“.

Тоа според медиумот, се барањата за екстрадиција што Турција ги доставила до Финска од 2019 до 2022 година.

До почетокот на јуни оваа година, Финска добила десет барања за екстрадиција од Турција.

„Финска екстрадираше две лица, но според документите за овие екстрадиции, се чини дека нема знаци на тероризам“, било наведено во соопштението на финскиот весник.

Турција, како што било посочено во написите, меѓу другите, бара екстрадиција на еден човек осуден за палење на амбасадата во Хелсинки од Финска.

Во истите се анализира дека Анкара засега го блокира приемот на Финска и Шведска во НАТО затоа што смета дека ги поддржува и дава засолниште на луѓето што Турција ги бара.