33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина Centar Свет

Исцрпените руски војници се жалат на условите во источна Украина, изгладнети: „Ми се чини дека овие три месеци борби траат подолго од четирите години што ги поминав во армијата“.

Нападот на Русија на источна Украина ѝ донесе одреден успех на бојното поле бидејќи нејзината војска полека напредуваше во жестоки борби во Донбас. Сепак, овие придобивки имаа висока цена за руските инвазивни сили, со докази дека бројот на жртвите се зголемува на високо ниво.

Некои единици се приближуваат до зголемена исцрпеност бидејќи војната ја преминува границата од 100 дена.

Како што се одолговлекуваше конфликтот, некои борци излегоа во јавноста со апели до Владимир Путин да ги истражи условите на бојното поле и дали нивното распоредување на фронтот е воопшто легално.

Во две видеа, борци под руска контрола од источна Украина се пожалија на лоши услови и долги должности на фронтот, што доведе до исцрпеност.

– Се соочивме со глад и студ – велат борците од 113. полк од Доњецк под руска контрола во видео објавено на Интернет.

– Во значителен период бевме без никаква материјална, медицинска или прехранбена поддршка – додаде тој.

– Имајќи го предвид нашето континуирано присуство и фактот што во нашиот персонал има луѓе со хронични здравствени проблеми, луѓе со психички проблеми, се поставуваат многу прашања кои се занемарени од високите функционери во штабот – велат руските борци.

И во едно интервју, руски војник кој се борел во близина на Киев, Харков, а сега е во источна Украина, се пожалил на исцрпеност, велејќи дека дури контактирал со адвокат и се пожалил дека не ја видел својата сопруга со месеци.

„Се борам во Украина од почетокот на војната, поминаа повеќе од три месеци“, изјави за Гардијан Андреј, кој служи во 37-та одделна гардиска мото бригада со седиште во Бурјатија во Сибир.

– Исцрпувачки е, целата моја единица сака пауза, но нашето раководство рече дека во моментов не можат да не заменат – додаде тој.

Неговите забелешки се во согласност со извештаите за руските потешкотии во ротирањето на нејзините исцрпени војници. Напорите за регрутирање беа попречени бидејќи Русија отворено не и објави војна на Украина. Кремљ продолжи да ја нарекува агресијата „специјална воена операција“.

„Руската војска е добро прилагодена за кратки кампањи со висок интензитет, дефинирани со употреба на тешка артилерија“, напишаа Мајкл Кофман и Роб Ли во новата анализа на вооружените способности на Русија.

„За разлика од тоа, тој е слабо дизајниран за трајна окупација или страшна војна за трошење, за што би бил потребен голем дел од руските копнени сили, што е токму конфликтот во кој се наоѓа. Руската војска нема бројки за лесно прилагодување или да ги ротира силите ако е поврзана значителна борбена моќ. во војна“, велат тие.

За луѓето на теренот, ова значеше исцрпувачка должност обележана со огорчена борба против непријателот закоравен во борба мотивиран да ја брани својата татковина.

– Три месеци борби веќе ми се чинат подолги од четирите години што ги поминав служејќи војска во мир – рече Андреј.

– Веќе контактирав со адвокат на Интернет кој ми кажа дека генералот може да не држи овде по закон додека не ни истече договорот, па не можеме многу да направиме – додаде тој.

Тие професионални единици можеби се меѓу посреќните руски единици, бидејќи другите регрутирани од републиките под руска контрола во Доњецк и Луганск велат дека биле фрлени во битка без никаква обука. Видеата покажаа дека некои борци немаат основни додатоци како што се заштитни елеци и биле вооружени со стари пушки.

– Нашата мобилизација беше извршена незаконски, без лекарско уверение – изјави друг војник кој тврдеше дека служи во 107. полк во Доњецк, лојален на руската влада.

– Над 70 отсто од војниците овде претходно беа отпуштени бидејќи не можат физички да се борат. Над 90 отсто никогаш досега не се бореле и првпат виделе калашников. Бевме фрлени во првите редови – додаде тој.

Руската државна телевизија тврди дека овие војници треба да бидат подготвени да се борат за својата татковина, но локалните жители опишуваат празни улици и луѓе кои се кријат за да избегнат регрутирање во областите под контрола на Русија во источна Украина.