14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Справете се со жештините во текот на летните ноќи: Со помош на едноставни трикови, вашата соба ќе биде МНОГУ ПОЛАДНА

Светлината генерира топлина и колку е посилна сијалицата, толку повеќе ќе се загрева просторот. Заменете ги сијалиците со оние со помал напон и ќе постигнете помалку загревање на просторот, поприроден изглед на просторот и „потопла“ светлина.

1. Дебели црни завеси
Дебелите црни завеси на прозорецот од спалната соба, по можност од кадифе или лен, ќе ви ја намалат температурата и до пет степени. Чувајте ги затворени во текот на денот, но и навечер ако прозорецот гледа на уличните светла. Ако веќе имате завеси кои не би ги менувале, набавете завеси за затемнување кои можете да ги купите во сите поголеми центри. Ако имате ролетни, спуштете ги во текот на денот и затворете ги прозорците. Само навечер кога ќе залади и ако залади отворете за да се проветри просторот.

2. Вежбајте „ладно“ дишење
Пред спиење, седнете пред вентилатор или отворен прозорец и смирете се. Затворете ги очите и полека испакнете го свитканиот јазик од страните. Полека вдишете го воздухот низ малата дупка создадена со свиткување на страните на јазикот. Повторете длабоко дишење пет пати и престанете. Сега малку отворете ја устата и вдишете преку уста и издишете преку носот пет пати.

Повторете ја оваа вежба онолку пати колку што сакате. Ако не можете да го свиткате јазикот, затворете ја устата и оставете мала дупка низ која може да помине воздух. Вдишете и издишете повторно пет пати. Овој начин на дишење се нарекува Ситали Пранајама и е познат по тоа што помага во смирување и ладење на телото.

3. Користете ленена постелнина
Постелнината е одличен избор на постелнина за лето. Дише и ќе спречи потење кај луѓе кои сакаат да бидат покриени дури и во текот на летото. Многу е полесна од класичната памучна постелнина.

4. Чувството на тежина е важно
На многу луѓе им се допаѓа чувството на тежина на ќебето додека спијат, па во текот на летото им е тешко да го најдат вистинското решение за чувството на откровение што го имаат пред да заспијат. Постојат ленени ќебиња кои дишат, но имаат тежина поради која луѓето се чувствуваат „заштитено“.

5. Заменете ги сијалиците во спалната соба со оние со помал напон
Светлината создава топлина и колку е посилна сијалицата, толку повеќе ќе се загрева просторот. Заменете ги сијалиците со оние со помал напон и ќе постигнете помалку загревање на просторот, поприроден изглед на просторот и „потопла“ светлина. Доколку имате телевизор или десктоп компјутер во спалната соба, би било добро да ги однесете во друга соба во текот на летото, бидејќи испуштаат многу топлина. Исто така, полнете ги вашите мобилни телефони во дневната соба или кујната.

6. Попрскајте ја просторијата со спреј од нане, лаванда или еукалиптус…
Можете да користите и портокал или пеперминт. Сите овие мириси го ладат телото и се „свежи“ при вдишување, што внесува ладење на телото внатре и надвор. Бидејќи маслата имаат тенденција да останат на кожата, подобра опција е да купите природен спреј.

Можеби ќе ве интересира

Брзи резултати со овие 6 трикови: Како да станете фит без гладување и вежбање

M T

Евтино и навистина делува: Со овие трикови ќе ги избелите забите со овошје

M T

Во ОВАА позиција најлесно ќе СПИЕТЕ во текот на летото, жештините не ви можат НИШТО

M T

Со овие едноставни трикови зачинете ја атмосферата во креветот за да ЗАБЛЕСКАТЕ

M T

КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ НАЈДОБРИОТ ДОМАШЕН ЛЕБ: Станете мајстор за месење со 8 едноставни трикови

M T

Неколку трикови за полесно чистење: Ниту една жена не сака комплицирани процедури, а еве кои се решенијата

M T